utorok 13. januára 2015

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe (Benjamin Alire Sáenz)

Vydavateľstvo - Simon & Schuster Books
Rok vydania - 2012
Počet strán - 359

Anotácia
A lyrical novel about family and friendship from critically acclaimed author Benjamin Alire Sáenz.
Aristotle is an angry teen with a brother in prison. Dante is a know-it-all who has an unusual way of looking at the world. When the two meet at the swimming pool, they seem to have nothing in common. But as the loners start spending time together, they discover that they share a special friendship—the kind that changes lives and lasts a lifetime. And it is through this friendship that Ari and Dante will learn the most important truths about themselves and the kind of people they want to be.

Vidíte tú obálku? Ja tú knihu chcem domov! Tá obálka je nádherná a určite by sa krásne vynímala u mňa na poličke. 

***

Táto kniha ma zaujala už dávnejšie, a ani presne neviem prečo. To, že sa do toho pustím teraz bol veľmi spontánny nápad, to sa mi moc často nestáva. Počula som na ňu chválu zo všetkých strán a nejako som zatúžila ju čítať tiež. Veľmi veľa som však od nej neočakávala a vlastne som si ani nepamätala o čom to má byť. 
A bol to ten najlepší nápad, aký som za poslednú dobu mala. 

,,Why do birds exist, anyway?"
,,You don´t know?"
,,I guess I don´t"
,,Birds exist to teach us things about the sky.L
,,You believe that?"
,,Yes." 

Obe hlavné postavy boli vykreslené skvelo. Oboch som si zamilovala. Obaja boli na svoj vek vyspelí a veľmi sympatickí.
Aristotle bol navyše v mnohom ako ja. Bol to introvert, neveľký optimista, rozmýšľajúci o každej prkotine. Nepotreboval mať okolo seba kopu ľudí, najradšej bol sám. 
Dante bol zas priateľský, otvorený a vtipný.
Ich priateľstvo bolo nádherné. Tí dvaja sa dopĺňali ako puzzle. 
Dokonca obaja mali aj skvelých rodičov, ktorý príbeh skvelo dotvrárali. 


,,Our parents turned us into nice boys. I hate that." 
,,I don´t think I´m nice."
,,Are you in a gang?"
,,No."
,,Do you do drugs?"
,,No."
,,Do you drink?"
,,I´d like to."
,,Me too. But that wasn´t the question."
,,No. I don´t drink"
,,Do you have sex?"
,,No, I never had sex Dante. But I´d like to."
,,Me too. See what I mean? We´re nice."
,,Nice," I said. ,,Shit."
,,Shit," he said.

Trvalo pár viet, kým som sa do knižky zamilovala. Vtiahlo ma to skrátka okamžite a už ma to nepustilo. To sa mi nestalo už poriadne dlho. Prečítanie tejto knižky mi netrvalo ani dvadsaťštyri hodín a to som bola medzitým aj v škole. Čítala som vždy, keď sa dalo. Lebo som musela. Od toho sa nedalo odtrhnúť. 
Autorov štýl je úžasný, veľmi mi sadol a  čítalo sa to veľmi rýchlo. Taktiež je kniha je písaná veľmi, veľmi jednoduchou angličtinou. Myslím, že som ešte nečítala knihu písanú ľahšie. Takže je vhodná aj pre tých, čo ešte nič v angličtine nečítali. 
Obsahuje mnoho krásnych myšlienok, prinúti vás zamyslieť sa a napriek tomu je to oddychová knižka. 

And it seemed to me that Dante´s face was a map of the world. A world without any darkness.
Wow, a world without darkness. How beautiful was that?

Ja som z nej absolútne paf. Nenašla som na nej jedinú chybu (a myslím, že už všetci zistili, že sa mi to často nestáva). Užívala som si každé slovo, každú vetu. Už teraz si myslím, že to bude jedna z najlepších kníh za tento rok. Vraj že pre fanúšikov Greena... Pch! Toto je miliónkrát lepšie, než nejaký Green! Ten sa môže niekam schovať a pokľaknúť pred pánom Sáenzom. Toto bolo nádherné, úžasné, perfektné...
Musíte to prečítať!!! 
Všetci.
Povinne.
A ja si čítanie veľmi rada niekedy zopakujem. 


21 komentárov:

 1. Ta obálka je opravdu dokonalá! Tu bych doma chtěla taky. určitě je to skvělá kniha a doufám, že se k ni taky dostanu někdy :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Musím si to zohnať, teraz som to mala len ako e-knihu :(
   A treba to prečítať :)

   Odstrániť
 2. Jsem ráda, že nejsem jediná, komu se ta knížka fakt zalíbila. =D Já jsem z ní taky nadšená, ale to ostatně víš. Nevím, kdy si ji koupím, ale koupím si ji určitě, ta obálka se mi taky moc líbí... =D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vypadá to strašně lákavě! Už jsem tu knížku viděla dřív. :) Určitě připisuju na seznam a super ukázky.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. To zní dobře. Vážně dobře. (I když mám stále lehce odpor vůči knihám, které vydává či chce vydat CooBoo, protože to tak nějak není můj styl...) Achjo, tak mi skončí na mém nekonečném seznamu. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. CooBoo vydáva aj pár dobrých kníh... Síce sa mi ich páči čím ďalej, tým menej, ale tomuto proste musíš dať šancu! :)

   Odstrániť
 5. Vedela som, že tú recenziu nemám čítať! :D Zrútil sa mi rebríček kníh, ktoré mám v pláne čítať. Túto tam musím definitívne zaradiť, pretože vyzerá fakt úžasne, aj podľa ukážok a obálky. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj by som sa ti ospravedlnila, ale... nie. Toto má najvyššiu prioritu! :D

   Odstrániť
 6. Nikdy sa ti nebudem môcť dostatočne poďakovať, že si mi túto knihu poradila! :D :D Nikdy som ju nikde nevidela, ani o nej nepočula. ANJ je tu velmi jednoduchá, a postavy knihy sú zaujímavé. Dialógy medzi chlapcami boli humorné, milé, smutné ale aj osobné a citlivé - čo som si na tejto knihe asi najviac zaľúbila.
  Čo mi tam po Greenovi! Ten sa môže skryť, a svoje naivné príbehy rozprávať deťom. Benjamin Sáenz a Rainbow Rowellová- to sú ľudia. Mijulem ich štýl pisania. Velmi. Takýmto smerom by sa mali spisovatelia (ktorý chcú písať YA a romány/knihy tochto typu) uberať.
  Takže naozaj, naozaj, naozaj sa ti chcem poďakovať! Pomohlo mi to aj ohľadom angličtiny,a momentálne si znova zháňam jednoduchšiu angl. knihu :D

  (P.S.: predošlý komentár som odstránila, pretože som tam napísala TOTO! :D :D takže pardóóón)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nemáš vôbec začo. Som strašne rada, že sa ti páčila, sama tú knihu absolútne zbožňujem. A vôbec som netušila, čo čakať, keď som sa do toho púšťala :D
   A rozhodne máš skvelý vkus :)
   Inak skús pozrieť na knihy od Kelly Oram, tá píše jednoducho (ja som zatiaľ V is for Virgin a Cinder & Ella čítala - hlavne to druhé odporúčam :3), The Duff či Simon vs. The Homo sapiens agenda. Všetko skvelé knihy :3

   Odstrániť
  2. Ľudia, ja sa tu tak smejem:DDD znova som ti odpísala inde :DDDD! Prepáč!

   Ja som tiež uplne nevedela do čoho idem, pretože "popisok knihy" bol velmi jednoduchy, a ńespominal sa tam nijaky zlom, alebo to take "BUM" (ak ma chapeš :D ). Takže neočakávala som velmi veľa a tešila som sa najmä kvôli obálke :D ale prekvapila ma.
   Hneď som si naťukala knihy, kt. si mi tu napísala a:
   V is for Virgin mi nenašlo na žiadnom slov. knihkupectve
   C § E - už som videla film, ktorý sa mi vôbec nepáčil (a to ma odrádza od knihy :D )
   The Duff - toto vyzerá skvele, ale nie je to také "pre-šialené-dievčatka" vieš, že je to o tom ako sa dievča s krasnym výzorom zaľubila do chlapca - také povrchné? :DD
   Och , a tá posledná ... ďakujem! :DDD tak dlho som na ňu túžobne pozerala, či kúpiť, či nekúpiť :DDD (vieš, kvôli angličtine) a keď si mi ju tu už poradila, určite ale určite si ju kúpim!!!
   Takže fakt (znova) dakujem!
   Ale musím sa priznať, že som si objednala aj Will Grayson,... (lebo som to nevydržala)a chcem si ju prečítať vtedy keď už tú ANJ zvládnem :D . Myslíš , že táto kniha patrí k tým zložitejším ? Keď som si ju priebežne listovala , zdalo sa mi ,že áno :D

   Odstrániť
  3. To sa stáva :D
   Ja som mala V is for Virgin v elektronickej podobe. Aj Cinder & Ella. Btw, to sfilmované nebolo :D Ale je milión filmov, že kvázi moderná Popoluška, tak to si s niečim mýliš :D
   The Duff bolo moc vtipné a skvelé. A od včera to konečne vlastním. Yay!
   Simon je dokonalá kniha a Will bol úžasný tiež, toho ti schvaľujem :D Mne to neprišlo nejako zložité, ja som v pohode rozumela. Tak snáď aj ty budeš :)

   Odstrániť
  4. Cinder a Ella nie je sfilmované? Aha, lebo ked som si to hodila do Google Obrazky tak mi tam vyskočili fotky filmu , kt.sa neviem ako volá :DDD Mozno tá moderná Popelka (ako píšeš) .Ak myslíš ten film s tou blonďatou herečkou s ofinou a krátkym krkom (nemyslím to zle),tak som si to s tým poplietla. Tak sa ospravedlňujem :D občas robím unáhlené závery.
   Aj mne sa Simon a Will zdajú skvelý , ach, a obidve su z vydavateľstva Penguin :3 budú pasovať! Jupí.

   Odstrániť
  5. Áno, vypadajú skvelo. Tiež ich mám na poličke pri sebe :3

   Odstrániť
  6. Ja ti tiež niečo odporučím. Teda ak máš rada knihy typu Anna zo Zeleného domu, Búrlivé Výšiny ,a iné... Kvety v podkroví - Virginia Andrews.
   Je natočený aj film, ktorý je pekný ale odporúčam knihu. Klasická kniha je uz len v češtine, ale na Uložto ju určite najdeš v slovenčine. Sú 5 knihy a z toho posledná sa odohráva roky predtým . Ale ak nemáš rada série, bude ti stačiť len tá 1. Ibaže prichádzaš o veľa.
   Celá táto séria je F A N T A S T I C K Á .
   Patrí tesne pod HP :D! Knihy sú výnimočné a iné. Určite si ich zapamätáš do konca života a nechaju v tebe istý pocit.
   Je to o súrodencoch uväznených v podkroví , ktorí tam žijú dlhý čas. A preto , že nemajú spojenie so svetom za stenami izby, sa medzi sestrou a vlastným starším bratom vyvíjajú vzťahy, ktore by medzi nimi nikdy nemali byť.
   Ak sa do tejto knihy začitaš dnes večer, nepustíš ju , kým ju nedočítaš!
   :3 neuveriteľne krásny príbeh

   Odstrániť
  7. To mám v to-read liste, ale neviem kedy sa k tomu dostanem :D

   Odstrániť
 7. Mohla by som sa spýtať, je tá kniha o gayoch ?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Má v sebe gay tématiku, ale nie je to to prvoradé v knihe. Je to predovšetkým kniha o priateľstve.

   Odstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.