utorok 21. januára 2014

Easy? (Tammara Webber)

Originálny názov - Easy
Vydavateľstvo - Jota
Rok vydania - 2013
Väzba - pevná
Počet strán - 304

Anotácia
Sledoval ji, ale neznal ji. Až do chvíle, kdy se stal díky náhodnému setkání jejím zachráncem...
Dívka, která se domnívá, že lidem nelze věřit, na sliby se nedá spoléhat a věrnost je pouhá iluze. Chlapec, který věří, že pravda je relativní, že lži dokážou skrýt nesnesitelnou bolest a vina je neodpustitelná. Potvrdí si navzájem svá přesvědčení, nebo je naopak jeden druhému definitivně vyvrátí?
Když Jacqueline následuje svého kluka na vysokou školu, kterou si vybral, rozhodně nečeká, že se s ní dva měsíce po začátku druhého ročníku náhle rozejde. Dva týdny stráví v naprostém šoku, aby se pak probudila v jiné realitě: je nezadaná, místo na výběrovou hudební konzervatoř chodí na státní univerzitu, bývalí přátelé ji najednou ignorují a poprvé v životě jí hrozí, že z nějakého předmětu propadne.
Při odchodu z večírku je Jacqueline na opuštěném parkovišti napadena klukem ze studentského spolku, do něhož patří i její bývalý přítel. Zachrání ji neznámý mladík, který byl ve správný čas na správném místě, a ona chce jen jediné – vymazat útok a celou tu noc z paměti. Ale její zachránce Lucas chodí na stejné přednášky z ekonomie jako ona, sedí v zadní řadě, skicuje si něco do bloku a při tom se na ni dívá. Její kamarádky ho ohodnotí jako dokonalý materiál na nezávaznou divokou známost, která jí pomůže vzpamatovat se po rozchodu.
Když se z útočníka, který ji napadl, stane stalker, má Jacqueline na výběr: zhroutit se, nebo se začít bránit. Lucas nad ní drží ochrannou ruku, ale sám má svá vlastní tajemství. Najednou je těžké odhalit, co se skrývá za vnějším zdáním, a není jasné, komu se dá věřit.

Obálka
Tak za prvé, páč sa mi viac s prebalom ako bez prebalu. Viac vyniká tetovanie a ten font je úžasný (hoci stále nechápem, prečo je zmenený názov z Easy na Easy?. Načo ten otáznik?). Celkovo vypadá obálka pekne. Len ten chalan mi je nesympatický (a to má byť Lucas fakt príťažlivý). Ale ten je aj na pôvodnej obálke. A táto je krajšia.
***

Bez prebalu
Ja vám ani neviem, prečo som sa do tejto knihy púšťala. Momentálne vzniká veľa kníh zo žánru New adult a ja som odtiaľ čítala len Krásnu katastrofu. Nie je nijakým tajomstvom, že sú všetky tieto knihy založené na podobnom princípe. A ja som si povedala, že by troška chcelo obmeniť knihy a pustiť sa po dlhšom čase do niečoho, čo nie je nijako nadprirodzené. Keď som dostala príležitosť prečítať si túto knihu, neodolala som.
A dobre som urobila.

Ale najprv k postavám.
Jacqueline. Tak to bol prípad. Doteraz presne neviem, čo si mám o nej myslieť. Väčšinu času mi liezla na nervy, veľa fňukala, bola naivná, domýšľavá (ale predsa jej nedošlo niečo celkom logické) a samozrejme pre všetkých neodolateľne sexy. Bola tichá, mala rada školu, knihy, bola to vzorná študentka... a niečo na nej bolo. Nie je to postava, na ktorú budete písať ódy a zaradíte ju k tým naj, ale nebola to nijaká katastrofa.
Ale čo mi vážne vadilo bolo, že polku knihy omieľala vkuse ten rozchod. Ja chápem, že som nikdy nebola zamilovaná a nikto mi srdce nezlomil, ale bolo to proste otravné.
Jej kamarátka Erin sa mi páčil o čosi viac. Bola to skvelá kamarátka, moc milá baba a bola ryšavá. Ale bola to taký večierkový typ, jej náplňou bolo baliť chalanov a akosi si myslím, že s ňou by som si moc nerozumela.

Kennedyho som si absolútne neobľúbila. Taký ten typ chalana, ktorý musí byť za každú cenu dokonalý, zakladá si na povesti a na svojej budúcej kariére. Baby ho chcú, čo ja osobne nechápem, lebo na mňa pôsobil skôr odpudzujúco. A zachoval sa odporne. S Jacqueline sa rozišiel po troch rokoch len preto, aby mohol bez výčitiek spať s inými babami. Čo potom samozrejme oľutoval a vkuse ju otravoval, aby sa porozprávali, čomu sa ona zas nevedela brániť.


No a Lucas. Ďalšie rozporuplné pocity. Na jednej strane je to tajomný, nebezpečný chalan, na druhej inteligentný a milý. a je tu pre vás vždy, keď ho potrebujete. Aj vtedy, keď neviete, že ho potrebujete. Občas mi liezol na nervy, ale akosi si ho nedá nezamilovať. A to čo v minulosti zažil bolo proste hrozné.

Pomimo tu boli ešte dve postavy. Benji, Jacquelinin spolužiak bol vážne sympaťák a možno aj moja najobľúbenejšia postava, lebo bol vážne perfektný a ani chvíľu mi neliezol na nervy. A potom Buck. Presný opak. A totálny hajzeľ.

Ako som už spomínala, neľutujem, že som sa do tejto knihy pustila. Nečakala som, že ma tak chytí. Nebola to tá najlepšia kniha, našla by som tam kopu chýb, kopu vecí, ktoré mi tam vadili, postavy mi úplne nesadli, príbeh bol ľahko predvídateľný, bola to občas až komédia... Mohla by som takto pokračovať dlho. Ale. Je tu jeden argument, ktorý mi to proste všetko v hlave prevalcoval. Čítalo sa to neskutočne dobre, rýchlo, prečítala som ju za dva dni a čítanie som si užila. Dalo sa pri tom oddychovať, bolo to uvoľnené a zároveň sa tam riešila aj vážna téma - znásilnenie. Tiež to bolo aj moc vtipné. Často som sa pri tom smiala, alebo aspoň usmievala.
V tej knižke nebolo všetko ružové. Ak aj nepovažujete Jacquelinin rozchod s Kennedym za tragédiu (ktorou teda rozhodne nebola), nájdu sa tam mnohé "temné" kúsky. A verte mi, že by ste nič z toho zažiť nechceli.
A mimochodom, v máji vyjde v origináli kniha Breakable, ktorá by mala vyrozprávať Lucasov príbeh. Ten si rozhodne ujsť nenechám.
Proste úžasná knižka, ktorú jednoznačne odporúčam. Ale proste tomu nemôžem dať plné hodnotenie, hoci som nad tým chvíľu aj uvažovala.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Knihcentrum.
Vy si ju môžete objednať TU.

11 komentárov:

 1. Easy jsem dostala k Vánocům a moc se mi líbilo. Mě zase postavy sedly a oblíbila jsem si je. :) Jsem zvědavá na Breakable.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pěkná recenze :) Knihu si chci hodně přečíst, tak uvidíme, .. :D

  PS: Tagla jsem tě v: http://blackwhite-diaries.blogspot.cz/2014/01/goodreads-tag.html :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Na Easy se docela těším, vypadá to zajímavě :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Po tejto recenzií po nej túžim ešte viac ! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Veľmi dobrá kniha, tuším som sa k nej dostala cez tento blog, keď som dočítala spin off sériu k upírskej akadémii. Čítala som aj dvojku v angličtine, musím povedať, že nedá sa zrovnať s touto, o nič človek nepríde, stačí aj tento prvý diel, ku ktorému sa občas vrátim, takže díky ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Niet začo. Ja som sa k druhému dielu akosi nikdy nedostala a ani už neplánujem :D

   Odstrániť
  2. Dobre robíš, striedajú sa tam retrospektívne flashe Lucasa ohľadne tej tragédie a jeho pohľad na Jacqueline, nič nad rámec.

   Odstrániť
  3. Ja si to už absolútne nepamätám :D

   Odstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.