Zobrazujú sa príspevky s označením Koruna. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením Koruna. Zobraziť všetky príspevky

sobota 23. novembra 2013

Arnarove deti: Sága o Vikingoch (Blanka Gondová)

Vydavateľstvo - Koruna
Rok vydania - 2013
Väzba - brožovaná
Počet strán - 400

Anotácia
Lilja, Olaf a Magnús žijú na Islande v osade svojho otca Arnara. Najvyšší boh Ódin bdie nad ich prosperitou, ale nedokáže zastaviť to, čo je už dávno utkané v niti osudu. Blíži sa posledný súboj bohov s temnými bytosťami podsvetia – Ragnarok. Jedine krásna Lilja môže zachrániť aspoň kúsok života na ostrove, ktorý sa rúti do záhuby.
Jej brat Olaf sa z núdze vydá hľadať nové lovisko rýb, ale na mori ho zmietne vlna a odnesie k brehom krajiny, kde žijú trolovia. Medzitým ich brata Magnúsa unesú kupci a predajú ho ako otroka. Stane sa z neho vikingský bojovník, ktorý na ďalekých anglických brehoch bojuje za lásku princeznej Roweny a slobodu.
Vo štvrtom príbehu sa spolu s Liljiným synom Dagurom vydáte na dobrodružnú výpravu, ktorej cieľom je prinavrátiť siedmim severským kráľovstvám kúzelné meče a zachrániť princeznú fjordov z rúk zlého čarodeja Vagana, Temných elfov a Dragonidov.
Kniha Arnarove deti, Sága o Vikingoch, vám ponúka štyri príbehy troch súrodencov a Arnarovho vnuka Dagura, okorenené severskými mýtmi, bohmi, dobrodružstvom a láskou. Podarí sa hlavným hrdinom zvíťaziť nad nepriazňou osudu? To sa dozviete v týchto čarovných príbehoch severu.

Obálka
Obálka sa mi nepáči. Nesympatická dievčina na nej, font písma, ktorý mi tam vôbec nesedí... Na druhej strane sa mi naozaj páči spodok obálky. Tá loďka na vode. Farby sú prekrásne a keby to bolo na celej obálke, tak je naozaj podarená.
 
Postavy
Lilja bola celkom sympatické dievča, ale napriek tomu mi bola v podstate ľahostajná, ničím si ma nezískala.
Naopak, najviac som si obľúbila asi Magnusa, hlavne ako chlapca. Vo svojom vlastnom príbehu sa mi páčil o čosi menej.
A Olaf... To bol taký ten typ, že na prvom mieste je preňho česť a obetuje všetko pre krásne oči spanilej devy. Čo by som pre teba nespravil, Stjerne...
Ulfur a Dagur boli sympatickí obaja, mali niečo do seba. Nuž, Dagur to mal po kom zdediť...
Tiež sa tu objavovali mnohí bohovia. Odin, Thor, Freya, Sif... Loki. Lokiho primálo, Odina priveľa, ale koho to prekvapí, pravda? Napriek tomu, že Odina naozaj nemám rada, pretože mu naozaj neodpustím, ako sa správa k Lokimu (a čo mu v Thorovi 2 povie a je mi úplne jedno aký Odin to je, Odin ako Odin... Hoci tento rozhodne lepší ako Marvelovský....), tak je celkom jasné, že ako hlavný boh sa tam bude objavovať najviac. Ale aby som nikomu nekrivdila, bol predovšetkým v prvej poviedke.


Môj názor
Nuž to, že som sa na túto knihu veľmi tešila nebude nijakým prekvapením. Severskú mytológiu mám moc rada, obzvlášť istého nemenovaného boha klamstiev. Okrem toho je veľmi zaujímavá. V tejto knihe som videla peknú oddychovku so skvelým a originálnym nápadom, pretože predsa len sa u nás veľa kníh o nórskej mytológii nevydáva a ak, tak nájdete maximálne tak zopár náučných kníh (a aj to v češtine).
Formou, akou to bolo písané, to pripomínalo rozprávky. Nie však také, aké by ste čítali deťom na dobrú noc. Dej plynul rýchlo, zato kniha sa čítala pomalšie.
V knihe nájdete štyri príbehy a jednu asi desať stranovú vsuvku Stretnutie po rokoch (no ale vážne, nevidia sa niekoľko rokov a zrazu sa stretnú v jeden deň? -_- Ale zas nepopieram, bol to pekný príbeh).
A kniha nabúrala všetky moje predstavy o neľútostných a krvilačných vikingoch. Miesto toho bola väčšina ako Princ Krasoň. Jediná poviedka, ktorá to celkom spĺňala, bola tá Magnusova.
Každopádne, kniha bola naozaj dobre premyslená a páčilo sa mi, že vychádzala zo starých severských príbehov. Všetko bolo pekne popreplietané ako ich vrkôčiky... Bolo to písané zaujímavo a aj pútavo. Malo to proste čosi do seba a pokiaľ máte radi takéto príbehy, tak knihu odporúčam, nemáte čo pri nej stratiť...



Za knihu ďakujem vydavateľstve Koruna.
Zakúpiť si ju môžete TU.

piatok 23. augusta 2013

Hry o lásku (Nata Sabová)

Vydavateľstvo - Koruna
Rok vydania - 2013
Väzba - viazaná
Počet strán - 352

Anotácia
Keď sa s ňou Drahomír po prvýkrát stretol, mala len šestnásť rokov. On osemnásť. Zaujala ho na prvý pohľad, na prvý dotyk s jej krásnym, tancom vytvarovaným telom, na prvé vdýchnutie jej vône s jemnou prímesou fialiek.
Rozhovor s ňou bol príjemný a uvoľňujúci. Tanec s ňou bol romantický i zmyselný... bola stelesnením jeho ideálov o dievčati. No potom z jeho života zmizla rovnako rýchlo, ako doň vošla, a on ani len netušil, kde ju hľadať. Nemal jej telefónne číslo, nevedel, odkiaľ pochádza, nepoznal ani jej skutočné meno.
Prešli roky a ich cesty sa opäť preplietli. Keď ju Dade zbadal na autobusovej zastávke, neveril vlastným očiam. Žeby mu osud predsa len žičil? Tentoraz sa rozhodol neprepásť príležitosť a zistiť o nej všetko. Úplne všetko. Lenže záhadná dievčina mu opäť neprezradila o sebe nič a jediné, čo u nej docielil, bol prísľub, že mu dovolí nahliadnuť do jej života len vtedy, ak ich náhoda zvedie spolu do tretice.
„Nič viac mi nepovieš?“
„Nie,“ zasmiala sa na jeho výraze. „Veríš predsa v osud,“ doložila tajomným hlasom.
Nevyznal sa v nej a nevedel určiť, či to myslí vážne, alebo si z neho len uťahuje. Hnevalo ho, že nevie nahliadnuť do jej hlavy, a zároveň ho to dráždilo, o to viac sa chcel pokúšať.
Čo by ste robili na Dadeho mieste? Čakali, možno i ďalšie nekonečné roky, alebo tej náhode trochu pomohli? Dade si zvolil druhú možnosť a jeho úsilie bolo odmenené. Lenže ešte len teraz sa začína ten pravý boj. Ak si chce totiž Bianku získať, musí odísť na záhadný ostrov Efra a bojovať o jej srdce s ďalšími jedenástimi mladíkmi. A to všetko pod drobnohľadom jej záhadných učiteľov, medzi ktorými sú liečitelia, psychokinetici, jasnovidci, médiá...

Obálka
Hry o lásku majú prekrásnu obálku. Kúzelnú. Magickú. Keď na ňu hľadím, tak viem, že by som na tom mieste chcela byť, prenáša ma tam.
Dokonca aj ten tužový pás tam dokonale sedí, font písma tiež... ja proste obálke nemám čo vytknúť! Tiež sa dokonale hodí k deju...

Postavy

Dade bol taký netypicky rozumný, ale bol fajn. Nebolo to tak, že by mudroval a každému tým liezol na nervy :D A ja by som to asi nezvládla na jeho mieste. No veď si predstavte, že milujete nejaké dievča, ale namiesto toho, aby ste sa dali dokopy o ňu bojujete s ďalšími jedenástimi chalanmi. Dade bol ale pravý opak svojej sestry Lei. Ona verila v anjelov, rozprávala sa nimi a on bol realista, neveril ničomu nadprirodzenému. Všetko (si) musel nejako vysvetľovať. Mal to ťažké chlapec :D Ale rýchlo som si ho obľúbila. 
Bianka bola tiež veľmi sympatická baba, len som s ňou nemala absolútne nič spoločné.
Ruda som fakt nemala rada a dobre mu tak. Zato Julo a Noro boli fajn chalani. Silva som nijako moc nemusela, aspoň spočiatku.

Môj názor
Skutočný dôvod, prečo som knihu moc chcela je ten, že mám veľmi rada autorku. Patrí k mojim najobľúbenejším slovenským autorom a jej knihy moc mám rada. A nejako som tušila, že ani táto nebude výnimkou. Nemýlila som sa. Ono, ja sa zväčša vyhýbam knihám, ktoré majú v názve slovo láska, na môj vkus bývajú priveľmi romantické. Lenže toto bolo iné... Ako dobre, on sa do nej zamiloval hneď na začiatku, bla, bla, ale nebol to ľúbostný román, bavilo ma to. A celkovo tam bolo viac vecí, ktoré nemám rada, ale Nate sa nejako podarilo urobiť to tak, aby sa mi to páčilo. Napríklad nemám rada farmy alebo reality shows, ale kľudne by som brala získať partnera tak, ako Bianka (no, aspoň by som nejakého mala, čo si budeme hovoriť :D). Vzdialene by to mohlo pripomínať niečo medzi Hotelom Paradise a Farmou. Ale nebolo to tak.

Každopádne ma kniha chytila odzačiatku, číta sa to rýchlo, ľahko, je to pútavé, nedá sa od toho odtrhnúť. Sama som to prečítala za necelých dvadsaťštyri hodín :) Ostrov Efra bol nádherný a organizácia E&E bola super. Nata mala (opäť) originálny nápad a taktiež spracovanie bolo super. 
Bolo tam kopu prekvapení. Hoci som odzačiatku tušila, ako to skončí a myslela som si, že ma nemá čo prekvapiť, tak som sa poriadne mýlila. Na konci bolo prekvapení veľa a také, aké by ma v živote ani len nenapadli. Nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá... 
Môžem tú vytknúť len dve veci. Jedna vec, ktorej môžem Nate vytknúť, je konverzácia hlavných hrdinov. Boli dvadsiatnici a viedli rozhovory, akoby boli nejakí zrelí štyridsiatnici tým svojim vyjadrovaním. Bolo to neprirodzené. Nepoznám ľudí v takom veku, ktorí by tak rozprávali.
Tá druhá je, že občas Nata opisovala a zbytočne rozvýjala veci, ktoré boli zrejmé. To bol ale len taký detail. 
Veľmi sa teším na nejakú jej ďalšiu knihu.



Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Koruna.
Môžete si ju objednať TU.

utorok 9. júla 2013

Čerešňa na šľahačku (Lena Riečanská)

Vydavateľstvo - Koruna
Rok vydania - 2013
Väzba - brožovaná
Počet strán - 256

Anotácia
Život nikdy nie je taký ideálny, ako by sme si priali. Niekto načne lákavú, šťavnatú čerešňu, zlíže šľahačku... Inému zostanú len oči pre plač. Netreba si zúfať, čerešne znova zakvitnú...
Tento román ponúka všetko, čo prináša reálny život. Lásku, priateľstvo, zradu, slzy aj smiech. Chcete sa dozvedieť, čo z toho sa podarí uchytiť hlavnej hrdinke Ester? Je mladá, krásna, úspešná, zaľúbená, a predsa sa s ňou osud pohrá. Ocitá sa zrazu v centre pozornosti troch mužov... S jedným z nich je zasnúbená, z náklonnosti druhého prekvapená a ten tretí ju neodolateľne priťahuje..
„Odrazu sa pevné prsty mužskej ruky jemne dotkli jej lakťa, postupovali smerom dolu, až po dlaň. Ten dotyk bol skúmavý, akoby hľadal oporný bod. Veľká mužská ruka našla jej útlu dlaň a skryla ju v svojej dlani. Ester bola prekvapená a zmätená, v prvom momente mala chuť vytrhnúť ruku a skryť ju za chrbát. Hlavou jej prebehla myšlienka, že niekto zneužíva situáciu, najradšej by mu za to strelila zaucho, len guráž sa kdesi stratila. Ešte stále nemala istotu, kto zviera jej ruku, ale tušila... Telom jej prebehlo čosi neidentifikovateľné, čo sa nedalo ovládnuť, zachvela sa.“
Je len na Ester, ktorú cestu si vyberie. Splní realita jej sny?
Uvarte si kávičku alebo čajík, doprajte si šľahačkový zákusok, čerešňou budú čítané stránky.

Obálka
Toto je jedna z mála obálok takéhoto typu, ktorá je naozaj pekná. Aspoň čo sa týka tej modelky. Väčšina je totálne nesympatická a od knihy vás skôr odradia. Táto je pekná a okrem toho sa mi páči aj jej mejkap. Len si myslím, že mohli tam dať radšej nejakú čiernovlásku, lebo Ester nemala hnedé vlasy. Ale aj font sa mi páči. Jediné, čo mi na obálke vadí, je tá čerešňa na šľahačke. Tá mi kazí ten dojem z obálky. Vypadá tak naplácane a je čudne, že je len tak vo vzduchu...

Postavy
Fakt sa mi nepáčilo to meno. Ester. Kiežby som mohla povedať, že to bolo jediné, čo sa mi na nej nepáčilo. Strašne mi liezla na nervy. Vkuse sa ľutovala a plakala a tak. Fakt nechápem, čo na nej všetci videli, lebo ja som ju nevedla vystáť. A tiež bola strašne veriaca. Nech si je veriaci kto chce, ale v knihách ma to dosť otravuje. A bola dosť staromódna. A v mnohých veciach desne sprostá. A vôbec mi jej nebolo ľúto. Nech sa jej stalo čokoľvek. Ani raz. Takto by som mohla vymenovať ešte milión dôvodov, čo mi na nej vadilo. Bola najhoršou vecou tejto knihy. Bez nej by bola lepšia.
A Milan mi tiež vadil. Bol milý, galantný, pozorný, prispôsoboval sa... Dá sa povedať, že bol až priveľmi dokonalý. A to bolo otravné. Bola som skôr team Roman, hoci aj ten ma neskôr poriadne naštval. Napriek tomu mi bol sympatickejší, než ten Milan.
Dá sa povedať, že som si obľúbila len Soňu, Esterina kolegyňa. Taká pojašená, ale milá. Vždy bola plná života. Nie, ostatní neboli nijakí Walking dead, ale tak chápete. A ešte Zolo mi neprakážal... Čo som bola asi jediná, ktorá s nim nemala nijaký problém (zas hrozné meno, oh). Síce by som ho asi tiež nemohla vystať, keby som ho poznala osobne, ale v knihe patril k nejlepším postavám. A ako plus - tiež mal rád knihy.


Môj názor
Vo väčšine prípadov je ľahké rozoznať, ktorý román je slovenský. Slovenky píšu tak akosi... jemne. Neviem, ako to inak nazvať. Na tie svoje postavy sú v podstate milé. A tiež majú akúsi záľubu v opisovaní prírody. Aká je krásna a tak... Tá naša, Slovenská. Taktiež hlavné hrdinky bývajú tak akosi seriózne, slušné. Neplatí to ale o všetkych Slovenkách. O Lene Riečanskej ale áno. V podstate som vedela ľahko odhadnúť, čo bude ďalej. 
Kniha ale nebola zlá, ak odhliadnem od Ester a čítala sa dobre.




Za knihu sa chcem poďakovať vydavateľstvu Koruna
Knihu si môžete objednať TU.