piatok 26. mája 2017

Cesta za hľadaním samej seba | Dánske dievča

Autor – David Ebershoff
Originálny názov – The Danish girl
Vydavateľstvo – Ikar
Rok vydania – 2017
Počet strán - 368
Hodnotenie na Goodreads – 3,74/ 13 188

Anotácia
Dán Einar, krajinkár jutskej prírody, a Američanka Greta, známa portrétistka, sa stretli ešte počas štúdií v Kodani a vzali sa. Ich spoločný život postupne narúšajú Einarove sklony prezliekať sa a neskôr aj vydávať za ženu. V ženskom preoblečení sa stáva modelom uznávaných Gerdiných portrétov. Jeho sexuálna bipolarita však v intímnom spolužití znamená enormnú psychickú záťaž. Keď už manželia nevládzu vzdorovať odsúdeniu dánskej konzervatívnej spoločnosti, usádzajú sa v Paríži. Einarov psychický a zdravotný stav zaujme mnohých špecialistov, navrhujú rozličné riešenia, až napokon sa prípadu ujíma nemecký chirurg a v Drážďanoch ho roku 1931 preoperuje na ženu. Einarovi sa plní jeho sen, prijíma meno Lili Elbe, ale ich manželstvo sa rozpadá.
David Ebershoff sa vo svojom románe inšpiroval skutočným príbehom výtvarníkov Einara Wegenera a Gerdy Waudovej. Vynikajúco spracoval jeden z najvášnivejších a najnezvyčajnejších ľúbostných príbehov 20. storočia. Zároveň sa pokúsil vystihnúť atmosféru európskeho a sčasti aj amerického prostredia medzi dvoma svetovými vojnami, vtedajšiu kultúru i myslenie. Ebershoff majstrovsky nastoľuje aktuálnu tému osudu ľudí, ktorých príroda obdarila vlastnosťami odlišnými od bežnej normy. 
Román hneď po svojom vydaní vzbudil značný čitateľský ohlas a v rebríčku New York Times sa zaradil medzi bestsellery roka, získal Cenu Lambda za transgenderovú umeleckú tvorbu a Cenu Rosenthalovej nadácie Americkej akadémie umení a literatúry. Veľký úspech dosiahla aj jeho oscarová filmová verzia v réžii Toma Hoopera.

***

Z Eddieho Redmayna by
bola veľmi pekná žena, nie?
Túto knihu som mala na svojom wishliste už tak rok a pol, takže som bola naozaj rada, že som sa ku knihe konečne čakala. Neviem, čo bolo horšie - že som nemala knihu, alebo že som si kvôli tomu nemohla pozrieť film, hoci zbožňujem Eddieho Redmayna. 
Teda, už viem. 
Jednoznačne to druhé. 

Neverím, že som sa vyše roka vyhýbala filmu kvôli tejto knihe. Až mi je z toho smutno. Autor totiž píše pekne, ale veľmi, veľmi, veľmi dlho. Keby to čítam v angličtine, tak maximálne po konci prvej kapitoly ju niekam vyhodím. Autor má totiž veľmi nudný špecifický štýl písania. Je to veľmi poetické, nájdete tu veľa metafor a neskutočne dlhé a zbytočné opisy. Ja som typ čitateľa, ktorý potrebuje svižné plynutie deja a tu boli opisy na celé odseky. A množstvo informácií bez ktorých by som sa pokojne zaobišla. Vážne, skoro som sa unudila k smrti.

Čo som od knihy chcela a čakala? Silný príbeh o hľadaní seba samej. Povedzme, že tú cestu od uvedomenia, respektíve akceptovania toho, čo vnútri vedela celý život. Ako to prijala nielen ona sama, ale aj celé to okolie. Pretože aj bez takýchto ťažkých okolností je častokrát veľmi náročné byť samým sebou a neraz to chce veľkú dávku odvahy. Čo potom v takejto situácií takmer pred sto rokmi, keď je to veľmi ťažko akceptované v spoločnosti aj teraz? Malo to predpoklad byť skvelou knihou, autor sa mohol skvelo pohrať so psychikou postáv, to malo taký potenciál!
Dostala som to? Možno, trochu. Lenže to bolo tak zbytočne zaobalené, že som si knihu nevedela absolútne užiť a preskakovala som celé odseky. 

Je to zriedkavé, ale naozaj si myslím, že v tomto prípade je oveľa lepší film. A že hlavne ak sa nevyžívate vo veciach, ktoré som vyššie napísala, rovno knihu preskočte. Pretože práve film ponúka to, čo som od knihy chcela. Práve film vo vás vyvolá množstvo emócií a je spracovaný výborne. Som si tiež úplne istá, že vás rozplače. Alebo aspoň budete mať v očiach slzy. Rozhodne to s vami však pohne. Za seba túto knihu veľmi neodporúčam, ale na druhej strane mnoho ľudí si ju obľúbilo, tak to asi stojí za pokus. Napriek tomu nečakajte s filmom, kým si knihu prečítate. Nestojí to za to.

Za knihu ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre školy.
Nájdete ju TU.

2 komentáre:

  1. Film som videla a veru som si riadne poplakala :) Prekrásny! Najprv ma mrzelo, že som najprv nečítala knihu, ale keď som sa v recenzii dostala ďalej, zisťujem že je to ok :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Osobne si myslím, že ti ten film úplne stačí :D

      Odstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.