sobota 21. novembra 2015

Vitajte v spisovateľskom svete! | Mezi dvěma světy

Autor - Scott Westerfeld
Originálny názov - Afterworlds
Vydavateľstvo - CooBoo
Rok vydania - 2015
Väzba - hardcover
Počet strán - 488
Hodnotenie na Goodreads - 3,7 /8 670


Anotácia
Darcy Patelová odložila vysokou školu a i všechno ostatní jen proto, aby mohla vydat svůj young adult román, který se jmenuje Zásvětí. Dostane šanci, o jaké se spoustě mladých dívek může jen zdát. Stěhuje se do New Yorku, kde nemá žádné přátele a přemýšlí, zda to opravdu bylo správné rozhodnutí. Pak ji ale pod svá křídla vezme parta jiných začínajících i zkušených spisovatelů.
Druhá linie příběhu se odehrává právě v Darcyině románu, což je napínavý thriller o Lizzie, náctileté holce, které se podaří proklouznout do „Zásvětí“, místa mezi životem a smrtí, a přežije tak útok teroristů. Tato nová schopnost Lizzie zaskočí, Zásvětí je nebezpečné, plné potulujících se duší, které čekají na své rozhřešení. Může jim někdo pomoci? A co všechno musí dát Lizzie všanc?

Trocha duchařiny + pravda o nakladatelském světě + osvědčený autor = kniha, kterou neodložíte! 


*** 

Tejto knihy som sa dosť obávala, aj keď ma na prvý pohľad zaujala. Od autora som totižto čítala aj Škaredých, ktorí mi prišli tak strašní, že som sa za polku ani nedostala. Ale toto znelo tak originálne a zaujímavo (navyše s nádhernou obálkou), že som proste nevedela odolať a tak mi neostávalo iné ako dúfať, že to bude mnohonásobne lepšie. 

Ako sa môžete dočítať v anotácii, táto kniha je rozdelená na dve časti, pričom sa to strieda vždy po kapitole. Prvou a tou lepšou časťou je príbeh o mladej autorke Darcy. Jej dejová línia ma veľmi bavila, bolo zvláštne a úžasné preniknúť tak podrobne do spisovateľského sveta (tiež sa mi vrátila túžba niečo napísať :)). Darcy bola veľmi sympatická postava (so skvelým menom) na ktorej mi vadila akurát tá jej žiarlivosť, ktorá sa ale našťastie neprejavovala veľmi často. Taktiež bola v tejto časti Imogen, čo bola úplne výborná postava, ktorú som si rýchlo zamilovala. Bola taká spontánna, chytrá a proste skvelá. Navyše bola táto časť s LGBT tématikou, čo bolo pre mňa veľmi príjemné prekvapenie, o ktorom som dopredu nevedela. 
Každopádne užila som si každú jednu kapitolu tejto časti, pretože bola naozaj skvelá a bola iná než iné contemporary. 

Druhou časťou je teda to jej Zasvětí. Začalo to teroristickým útokom (čo mi pri momentálnej svetovej situácii prišlo ako irónia) a to bolo skvelé. No a potom sa Lizzie dostane do Zasvětí a išlo to dolu vodou. Bavilo ma to stále menej a menej. Z podobných vecí som už pravdepodobne vyrástla. Lizzie síce nebola najpríšernejšia postava (hoci často otravná), ale takisto ma nejako zvlášť nezaujala. A potom tu bola Mindy, ktorá mi proste dosť liezla na nervy. Ako dobre, správala sa tak, ako by sa v jej situácii správalo asi ktorékoľvek dieťa. Ale to nič nemení na fakte, že mi jej postava absolútne nesadla. Akurát Jamarádž bol fajn. Doslova som sa tešila na každý koniec kapitoly len aby som sa dostala späť k Darcy.
Niekde okolo polovice nastal nejaký ten zlom, ktorý som spočiatku ani nepostrehla, ale prestala som sa tak veľmi nudiť a trpieť pritom. Totižto, konečne sa tam začalo niečo diať a konečne to vo mne budilo záujem o to, čo sa stane ďalej. Aj keď je fakt, že koniec ma moc nenadchol, ale nebolo to najhoršie.
Napriek tomu si myslím, že Imogenina Pyromanka bola mnohonásobne zaujímavejšia a tú by som si určite rada prečítala.

Napriek faktu, že obe tieto časti sú v knihe jasne oddelené, moja hlava bola spočiatku aj tak zmätená, pretože to boli strašné skoky z jedného príbehu do druhého. Potom som si zvykla.
Jednoznačne je to však originálny príbeh, s akým som sa doteraz nestretla. Jedna časť bez druhej by skrátka nefungovala, ale takto to tvorilo skvelú skladačku. Navyše ako fanúšička Jane Austenovej veľmi oceňujem mená oboch hlavných hrdiniek. 
Ja som si tú knihu viac-menej užila. Nepadla som z nej na zadok a nebola to najlepšia kniha na svete. Ani zďaleka. Ale za to prečítanie určite stojí. Ja by som si kľudne aj druhý diel prečítala. Verte mi, toto sa so Škaredými nemôže ani rovnať.


Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media

2 komentáre:

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.