nedeľa 31. mája 2015

Už je tady zas (Timur Vermes)

Originálny názov - Er ist wieder da
Číta - Miroslav Táborský 
Čas - 10 hodín 29 minút
Vydavateľstvo - Tympanum

Anotácia
Už je tady zas - audiokniha obsahuje humoristický román, jehož autorem je Timur Vermes. Čte Miroslav Táborský.
Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da, který vám nyní přinášíme v audiopodobě.
Léto 2011. Na zanedbaném plácku uprostřed Berlína se probudí Adolf Hitler. V nejhlubším míru, bez své strany, bez svých věrných, bez Evy. Sám, osamocen v moři přistěhovalců, v Německu Angely Merkelové. Šedesát šest let po své domnělé smrti uvázl v současnosti a proti vší pravděpodobnosti zahájí novou kariéru – v televizi! A nakonec – jak jinak – zamíří i do politiky. Hořká politická satira ukazuje současné Německo jako cynickou společnost, které žene kupředu bezskrupulózní touha po úspěchu a která je navzdory desetiletím demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna.
Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Dosud bylo prodáno milion výtisků (včetně e-knih a audioknih). Satirický příběh je aktuálně překládán do pětatřiceti jazyků.


***

Túto knihu som mala vo svojom wishliste strašne dlho. Strašne moc ma zaujala a veľmi som ju chcela. Má fantastický nápad a keď sa mi teda naskytla príležitosť si ju vypočuť, neodolala som. 
Audioknihu som doteraz skúšala len raz a aj to strašne dávno. V knižnici som našla prvého Harryho Pottera (akoby som ho nečítala už tak 10x). Teraz som už dlhšie premýšľala sa do audiokníh pustiť (pretože sa mi predsa len nechce stále čítať), takže... Už je tady zas bola moja prvá voľba.

Samozrejme, že som si musela zvykať. Niekedy to bolo úspešné, niekedy nie. Pán Táborský čítal Hitlera veľmi dobre, ale keď čítal repliky nejakých žien, ja som len prevracala očami. Vtedy mi často liezol na nervy, to bolo také divné. 
Ale tých ženských replík tam našťastie až toľko nebolo, takže som to v pohode zvládla. 

Čo sa týka samotnej knihy, bavila som sa. Veľmi. Hlavne tak v prvej polovici. Hitler v terajšom Nemecku, svet úplne iný, ako pred tými sedemdesiatimi rokmi... A on to veľmi zábavne komentoval. Obzvlášť perfektná bola časť, keď Hitler pozeral televíziu. Hlavne teleshoping. To som počúvala v autobuse a spolucestujúci si museli myslieť, že som cvok. Stále som sa smiala. Ale ono to proste nešlo inak. A možno to bol o to väčší zážitok, keď som to počúvala, pretože komentovanie takým vážnym hlasom... Fakt skvelé. 
Miestami mi prišlo, že je v knihe zbytočne veľa opisov, ale to pri počúvaní tiež nejako extra nevadilo. Čo ma však veľmi nebavilo, boli politické ehm... veci. V politike sa nevyznám, nesledujem ju. Ani tú našu slovenskú, nieto ešte nemeckú. A som rada, že viem, že bol nejaký Winston Churchill alebo tak... (Aj to len vďaka Doctorovi, ehm). Takže pre mňa to plus fakt nebolo. 

Knihu však jednoznačne odporúčam, som si istá, že sa na nej skvelo pobavíte. Sú tam absolútne fantastické pasáže, ale  aj také slabšie. Každopádne si myslím, že si pri tom fajn oddýchnete. 


Za knihu veľmi pekne ďakujem Audiotéke
Vy si ju môžete na Audiotéke kúpiť.

4 komentáre:

 1. Pěkná recenze. :) Už je tady zas jsem četla a naprosto tvé záchvaty smíchu chápu, je to božská kniha. A poslední dobou mám sto chutí na re-reading, jen nemít doma tolik jiných nepřečtených knih. :D

  http://hrbitov-meho-ja.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No, neznám knihu, na ktero ubyc hčetla různorodější recenze, než je právě Už je tady zas. Musím si ji přečíst, moc mě to zajímá, proč jsou ty recenze tak různorodé :). I když, chápu, že knihu o tomto tématu každý člověk vnímá jinak...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne práveže nepríde, že by bol pri tejto knihe v tom taký problém :D

   Odstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.