nedeľa 19. apríla 2015

Trnový princ (Mark Lawrence)

Originálny názov - Prince of Thorns
Séria - Roztříštěná říše
Diel - 1/3
Vydavateľstvo - Talpress
Rok vydania - 2013
Väzba - paperback
Počet strán - 328

Anotácia
Mějte se na pozoru před Trnovým princem... Když mu bylo devět, sledoval, jak mu přímo před očima zavraždili matku a bratra. Když mu bylo třináct, byl vůdcem bandy krvelačných banditů. Do patnácti má v plánu být králem... Nastal čas, aby se princ Honorous Jorg Ankrath vrátil na hrad, který kdysi opustil, a přihlásil se o dědictví, které mu po právu náleží. Svět se pro něj změnil v den, kdy visel na trnech ostnovníkového keře a sledoval, jak muži hraběte Renara vraždí jeho matku a mladšího bratra. Od té chvíle prahne Jorg po pomstě. Život a smrt pro něj představují jen obyčejnou hru - hru, ve které nemá co ztratit, ale ve které může vyhrát úplně všechno. Jenže v otcově hradě na něj nečeká nic, než zrada. Zrada a temná magie. Je možné, aby osamělý chlapec, byť nade vší představu divoký a zvrhlý, porazil nepřátele, jejichž moc přesahuje i ty nejbujnější představy?

***

Tejto knihe som veľmi dlho nevenovala svoju pozornosť. Nejako som vedela, že niečo také je, ale nemala som šajnu, že čo je to zač. Potom ma na ňu nahovorila Naty a pár ďalších ľudí. Stačilo zopár úryvkov a ja som vedela, že tú knihu proste musím čítať. Vyzeralo to ako niečo presne pre mňa. Bola som na to fakt zvedavá.


Jorg sa rýchlo stal jednou z mojich najobľúbenejších postáv ever. Autor vytvoril fantastickú postavu. Inteligentnú. Vedel svoje poznatky poriadne využiť. Rozmýšľal s chladnou hlavou a vždy dostal vlastnými silami dosiahol, čo si zaumienil. Dobiť nedobytný hrad? Žiaden problém! Poraziť s pár mužmi celé vojsko? Kedykoľvek!

A to mal len trinásť. 
Popravde, je to tak komplikovaná postava, že je ťažké ho nejako definovať. Toho treba proste spoznať. 
Už len kvôli nemu stojí táto kniha za to.

Náměstí bylo celé rudé. Krev tekla kanály, řinula se po dlažebních kamenech, byla jí plná kašna. Mrtvá těla vypadala přesně tak, jak mrtvoly obvykle vypadají. Některé se směšně natahovaly k obloze nad sebou rukama, na kterých chyběly prsty. Jiné byly mírumilovně zkroucené kolem svých smrtelných ran. Zranění se snažili odhánět oblaka much, které se k nim začaly slétat. Ale ať už tak, nebo onak, živí nebo mrtví, kolem každého z nich se vznášel bzučící tmavý mrak.

Zamilovať sa do tejto knihy mi trvalo presne po druhý odsek prvej strany. Naozaj si nepamätám, kedy naposledy som bola nadšená z nejakej knihy prakticky okamžite. Vtiahlo ma to do seba, autor napísal absolútne brilantný príbeh, ktorý som si proste užívala. Je fakt, že ak som nechcela o nič prísť, tak som musela čítať dosť pomaly, ale stálo to za to. Ani som sa veľmi nesnažila to čítať rýchlo, aby som to nemala tak skoro za sebou. Bolo to naozaj veľmi pútavé a ja som bola veľmi zvedavá, čo sa stane ďalej. Autor sa s ničím a nikým nemaznal, kniha bola dosť brutálna, čo teda asi nesadne každému, ale jeho štýl písania bol skvelý. Hoci je fakt, že prvá polovica knihy sa mi páčila máličko viac, bolo to niečo nové. Ale aj druhá bola skvelá, takže sa nesťažujem. 
Miešala sa tam prítomnosť s minulosťou (škoda ale, že tam tej minulosti nebolo viac, snáď v ďalších dieloch), takže čitateľ Jorga sleduje v podstate od deviatich rokov. Skvelo to knihu doplňovalo.
Keby z tohoto natočili seriál, kľudne by sa to mohlo rovnať Hre o tróny. 
Jednoznačne každému odporúčam! Je dosť pravdepodobné, že si ju rovnako ako ja zamilujete... 


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre školy.
Vy si ju môžete kúpiť napríklad TU.


Kam ďalej? 

6 komentárov:

 1. Akorát ho čítam aj ja a podobne ako teba, aj mňa na neho namotala Naty :D :D Síce som len na začiatku, no začína to byť zaujímavé a Jorg má dosť zvláštne myšlienkové pochody. Teším sa na dočítanie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Já to rozečetla někdy na podzim, ale moc mě to nebavilo, tak jsem to odložila. Ráda bych se k tomu ale brzy vrátila. Fakt chci věřit, že jsem na to jen tehdy neměla náladu :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že keď sa k tomu vrátiš, tak sa ti to bude páčiť :)

   Odstrániť
 3. Zajímavé :) určitě přečtu taky :)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.