piatok 16. júna 2017

Nič pre slabé povahy | Posvátne lži Minnow Blyové

Autor – Stephanie Oakes
Originálny názov – The Sacred lies of Minnow Bly
Vydavateľstvo – Host
Rok vydania – 2017
Počet strán - 367
Hodnotenie na Goodreads – 3,99/ 6 414

Anotácia
Působivý příběh o nebezpečí slepé víry — a síle víry v sebe sama. 
Keviniáni připravili sedmnáctiletou Minnow o všechno: o dvanáct let života, o její rodinu, o schopnost důvěřovat. A když se vzepřela, vzali jí i ruce.
Teď je jejich Prorok mrtvý a celá keviniánská osada spálená na popel. Detektivovi z FBI je zřejmé, že o tom Minnow něco ví — ale ona mlčí.
Hrůzné okolnosti ji dovedly do věznice pro mladistvé, kde objevuje nový svět. Učí se číst, nadávat i přemýšlet sama za sebe. Zjišťuje, že kovové mříže nejsou nic proti svazujícím pravidlům její sekty. A že pokud se dokáže rozloučit s děsivým tajemstvím své minulosti, může mít opravdovou svobodu, o níž vždycky snila.
Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, ale nabízí mnohem víc. Sektu tvrdě trestající neposlušnost, věznici, kde si každý musí vydobýt své místo, aby byl v bezpečí, sympatického detektiva s cukrátky, drzou a nebezpečnou spoluvězeňkyni s pesimistickým pohledem na svět a charismatickou Minnow, která zoufale stojí aspoň o obyčejnou naději na lepší život.

***

O tejto knihe som počula strašne veľa dobrého. Aj od ľudí, ktorým verím, že by neodporúčali blbosti. A vyzerala naozaj skvelo a unikátne, takže som sa naozaj tešila. Vkladala som do nej veľké nádeje.

Autorka vás vtiahne do príbehu okamžite. A to dosť drsne. Rovno musím upozorniť, že táto kniha je veľmi náročné čítanie na psychiku. A to je to stále young adult kniha. Myslím si o sebe, že znesiem celkom dosť. Vezmite si také Game of thrones. Tak milión úmrtí a mňa dostali dve. Pri tých ostatných som ani okom nemihla. Ale táto kniha? Tú som musela niekoľkokrát zavrieť, pretože mi z nej bolo až fyzicky zle. Bolo to riadne brutálne a nechutné. Čo ale nevnímam ako negatívum, pretože je to stále omnoho lepšie, ako keď kniha vo vás nevyvolá vôbec nič. Berte to len ako varovanie.

,,V mojí... v mojí cirkvi nám říkavali, že pokud zvířata mluví, je to znamení, že jsou posedlá Ďáblem. Každé ráno, jakmile jsem se probudila, jsem musela jít do stáje za domem, podívat se každé koze do očí a zeptat se jí, jesli není Ďáblem na této Zemi. A když neodpověděly, mohla jsem je podojiť a věděla jsem, že pitím jejich mléka nebude naše mysl propadat Ďáblu."

Ja som nedokázala pochopiť, ako môže byť niekto takto zaslepený a proste slepo nasledovať niekoho, nepoužívať svoj mozog a nechať sa takýmto spôsobom manipulovať. A ešte to urobiť aj vlastným deťom.
Rodičia Minnow boli úplne normálni ľudia, kým nezačali počúvať "Proroka". A ako to dopadlo? Vlastný otec odťal sekerou dcére ruky. Lebo Prorok povedal.
Táto kniha skvelo poukazuje na náboženský fanatizmus a robí to veľmi extrémnymi spôsobmi. Na druhej strane, toto všetko je aplikovateľné na úplne akékoľvek náboženstvo. To bolo niečo, nad čím som počas čítania dosť premýšľala. O slepej viere v akejkoľvek podobe.
Celé to náboženstvo tam bolo neskutočne absurdné. A viete, čo je na tom najhoršie? Že sú také všetky. Pri čítaní tejto knihy som si uvedomila, že mi je vyslovene proti srsti čítať o náboženstve, úplne sa mi to hnusilo.

,,Taky chci věřit, ale ne za každou cenu. Ne za cenu rozumu. Ne za cenu lidského života."

Príbeh je to veľmi originálny, nič podobné sa mi doteraz nedostalo do rúk. O to obdivuhodnejšie je, že je to debutový román autorky. Malo to však aj svoje muchy.
Dej knihy sa odohráva vo väzení a o tom, čo sa dialo v Komunite sme sa dozvedali prostredníctvom spomienok. A veru že takéto väzenie je snom každého kriminálnika, skoro všetci tam boli milí a celkovo, takmer všetko išlo úplne hladko. A koniec mi prišiel tak trochu odfláknutý.
Zato Minnow bola celkom zaujímavá postava, veľmi sa mi na nej páčilo, že po všetkom, čo zažila sa nenechala zlomiť. Mojou najobľúbenejšou postavou však bola jej väzenská spolubývajúca Angel. Bola úprimná, nedávala si servítku pred ústa a proste opisovala veci a udalosti tak, ako boli. Nič neprikrášľovala.
Som rada, že som knihu čítala, ale stopercentne viem, že sa k nej viac nevrátim. Určite ale stojí za to, aby ste jej dali šancu. A ja som zvedavá na jej ďalšiu knihu.


Za knihu ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre školy.
Môžete si ju objednať TU.

4 komentáre:

 1. Moc pěkná recenze :) Knihu už mám rezervovanou v knihovně a docela se na ni těším :) Doufám, že objevím neobvyklý příběh :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, uži si :) Rozhodne to JE neobvyklý príbeh :)

   Odstrániť
 2. Pěkná recenze. Knihu už mám nějaký ten pátek doma, tak jsem na ni zvědavá, snad se k ní co nejdříve dostanu a snad mě nezklame :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.