piatok 4. novembra 2016

Moja najočakávanejšia kniha roka | Harry Potter a prekliate dieťa

Autor – J.K.Rowling, John Tiffany, Jack Thorne
Originálny názov – Harry Potter and the cursed child
Séria – Harry Potter
Diel – 8/8
Vydavateľstvo – Ikar
Rok vydania – 2016
Väzba – hardcover
Počet strán - 360
Hodnotenie na Goodreads – 3,83/ 220 173

Anotácia
Ôsmy príbeh. O devätnásť rokov neskôr...
Vždy bolo ťažké byť Harrym Potterom a nie je to o nič jednoduchšie ani dnes, keď je prepracovaným zamestnancom Ministerstva mágie, manželom a otcom troch školopovinných detí.
Harry zápasí s minulosťou, ktorá sa ustavične vracia. Jeho najmladšiemu synovi Albusovi pripadla ťarcha rodinného dedičstva, o ktoré nikdy nemal záujem. Minulosť sa prelína s prítomnosťou a otec so synom sa dozvedajú nepríjemnú pravdu: niečo temné prichádza z nepredpokladaných miest!
Avizovaný dátum vydania slovenského prekladu sa ešte môže zmeniť, no my pevne veríme, že na nové stránky nebudeme musieť čakať už ani o hodinu dlhšie :)
Knižné vydanie scenára hry Jacka Thorna Harry Potter a prekliate dieťa prináša pokračovanie príbehu Harryho Pottera, jeho priateľov a rodiny, bezprostredne po svetovej premiére hry v londýnskom West Ende 30. júla 2016 - symbolicky v deň Harryho narodenín. 
Hra vychádza z pôvodného nového príbehu J.K. Rowlingovej, Johna Tiffanyho a Jacka Thorna a je zároveň prvým príbehom o Harrym Potterovi, ktorý sa objavil na javisku.

***

Keď som sa dozvedela, že vyjde táto kniha, od nadšenia som polhodinu poskakovala po izbe. Lebo nový Harry Potter. A ehm, vážne nepreháňam. Ako všetci viete, Harryho absolútne zbožňujem? A nový príbeh? Myslela som, že umriem od radosti. Anglické vydanie som mala objednané ešte mesiac dopredu a pár dní pred vydaním som depkárčila, že ako ja vydržím, kým to príde, keď budem vedieť, že ostatní to už čítajú? Takže som sa 31. júla zobudila, hneď sťahovala ebook a najbližšie tri hodiny som sa nedvihla od počítača. A keďže jedno vydanie mi nestačí (a maminka s tatinkom nevedia po anglicky), nutne som potrebovala aj to slovenské. Do zbierky, chápete. Takže tadááá, konečne moja recenzia na Cursed child. Meškám len tri mesiace. 

Keďže si rada uľahčujem život, rovno tu skopírujem svoju nadšenú "recenziu" z Goodreads, ktorú som napísala po prvom prečítaní tejto knihy. Toho 31. júla. Len tak, aby ste vedeli porovnať moje dojmy, pretože tie sa žiaľ celkom zmenili.
Toto je kniha, na ktorú som čakala asi tak polovicu svojho života. A po troch-štyroch hodinách bolo po nej. 
Ale vážne, stálo to za to. Bolo to milé, úžasné, emotívne. Aj keď rozhodne úplne iné ako séria. Neviem si síce tak úplne predstaviť ako môže byť toto ako divadelná hra, pretože tam bolo toho tak veľa, ale o to viac by som si ju rada pozrela. 
Ale tak ako séria, kniha mala úžasný príbeh, úžasné postavy (aj keď mi Harry liezol na nervy), úžasnú Albus + Scorpius bromance (yeah, I definitely ship them.) a potom Scorpius... moja nová obľúbená postava. Tiež má v sebe kniha veľa prekvapení ako nečakaný návrat istých postáv. Aj keď to nie je tak úplne návrat, ale keby poviem viac, tak by to bol spoiler. Vlastne vôbec nemôžem riešiť dej, lebo sa to bez spoilerov nedá. Takže si to treba prečítať.
Neviem, čo písať. Myslím, že nikoho netreba nabádať k prečítaniu tejto knihy, že do toho sa všetci pustia dobrovoľne. 
Už aby som ju mala doma!

Rose: Hovorí sa, že je Voldemortov syn, Albus.
Albus: To je určite nezmysel. Chcem povedať... pozri, veď máš nos. 

Očividne som bola vtedy plná nadšenia, že yay! nový Harry Potter a bolo mi blbé dať Harrymu menej než plné hodnotenie, hoci čím som si to dlhšie nechávala uležať v hlave, dochádzalo mi, že to vlastne nebolo až tak super. Samozrejme, tá kniha nie je vôbec zlá, aj keď to niektorí tvrdia. Ono nemôžete očakávať plnohodnotné pokračovanie série. Jednak tomu forma scenára nedáva priestor, ale taktiež to bolo písané z rozdielom niekoľko rokov, podielali sa na tom iní autori... a som si stopercentne istá, že vidieť to naživo ako divadelnú hru by bol jedným z najlepších zážitkov môjho života (a to nemyslím môjho doterajšieho, ale celého.) Taktiež to je prezentované ako nový príbeh zo sveta Harryho Pottera, nie ôsmy diel série. A tak to treba aj brať. 

Čo sa pri druhom čítaní nezmenilo, je moja láska k Scorpiusovi, on je proste úplné zlatíčko. Celkovo obaja Malfoyovci sú najlepšie postavy tam, aj keď som si obľúbila aj Albusa. Zato Harry mi neprekážal zďaleka toľko, ako pri prvom čítaní. Aj keď je veľmi čudné vidieť hlavné trio a Draca dospelých. A rodičov. 
Taktiež je veľkou výhodou fakt ako rýchlo sa kniha číta. Stránky sa obracajú samé. 
Čo je však nevýhodou je pomerne jednoduchý príbeh a to, že to môže miestami trochu pripomínať fanfiction. Taktiež si mohlo dať vydavateľstvo málinko načas s prekladom, pretože niektoré repliky vyznievali dosť neprirodzene.
Napriek tomu som si čítanie pomerne užila, aj keď o dosť menej ako prvýkrát. Zrejme aj preto, že som teraz už vedela, čo mám čakať. Taktiež si nie som istá, či je to kniha, ktorú budem potrebovať ešte niekedy čítať. Rozhodne by som jej čítanie ale nikdy neľutovala. Je to príjemný návrat do Rokfortu. 


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectu Pre školy.
Môžete si ju objednať TU.

Kam ďalej? 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.