piatok 16. novembra 2012

Pýcha a predsudok a zombiovia (Jane Austenová & Seth Grahame-Smith)

Originálny názov - Pride and prejudice and zombies
Vydavateľstvo - Ikar
Rok vydania - 2010
Väzba - viazaná
Počet strán - 328

,,Je všeobecne známe, že zombiovia majú neprekonateľnú chuť na ľudské mozgy." Tak sa začína román Pýcha a predsudok a zombiovia, ktorý je rozšírenou verziou obľúbeného románu od Jane Austenovej, doplnenou o scény, kde sa lámu kosti a brutálne likvidujú zombiovia. Hneď na začiatku rozprávania sa pokojné anglické mestečko Meryton stane dejiskom čudnej nákazy, po ktorej sa mŕtvi vracajú medzi živých. Temperamentná hrdinka Elizabeth Bennetová je odhodlaná bojovať a zviťaziť nad zombiovským ohrozením, ale príchod pyšného a arogantného pána Darcyho odvráti jej pozornosť iným smerom. Od toho sa odvýja pôvabná komédia spoločenských manierov s množstvom kultivovaných slovných súbojov medzi dvoma zalúbencami, a ešte väčšim množstvom surových súbojoch na bojisku plnom krvi. Dokáže Elizabeth zlikvidovať satanové hniezdo? Dokáže potlačiť spoločneské predsudky šlachty, ktorá si potrpí na svoju triednu nadradenosť? V románe Pýcha a predsudok a zombiovia nájdete romantickú lásku, zranené srdcia, zápasenia s mečom, kanibalizmus a množstvo rozkladajúcich sa mŕtvol.

Touto knihou som si nebola istá, nevedela som, či by ma bavila, ale nakoniec som sa odhodlala a kúpila som si ju :) Keďže kniha vychádzala z románu 19 storočia, bolo tam také to veľmi zdvorilé vyjadrovanie, ktoré mi miestami prišlo až vtipné (no jasné, keď je niekto zdvorilý, aj keď je priveľmi nahnevaný :D).
Myslím, že zombíci tomu pridali veľa :) (okej, možno som "trocha" morbídna, ale čo narobím :)) Najlespšie časti boli akurát s nimi ;)
Kniha sa mi páčila, dej bol zaujímavý, pútavý a držal ma v napätí do konca, hoci uznávam, že skončil podľa môjho očakávania (čo je vlastne plus aj mínus. Pretože ma neprekvapil, ale na druhej strane, som chcela taký koniec :))

Čo sa týka postáv, tak som si jednoznačne obľúbila Elizabeth. Miestami bola možno drsná, ale bola odvážna bojovníčka, i keď možno trocha krvilačná. Jej sestru Jane sa proste nedalo neobľúbiť, v každom videla len to dobré. Naopak, ich sestra Lydia mi veľmi vadila, bola veľmi otravná, hlúpa a prelietavá. Podobne na tom bola aj ich matka, ktorej životným cieľom bolo vydať dcéry. Či sa jej to podarilo, neprezradím, nepokazím vám predsa všetkým prekvapenie (tým, ktorí ste to ešte nečítali). Nestála si ani za svojim názorom, menila ich niekedy doslova zo dňa na deň, stačilo, že ju niekto niečim potešil. No a samozrejme, bola som Team Pám Darcy :)

Knihe dávam plný počet hviezdičiek (asi by som mala prestať písať recenzie na moje obľúbené knihy, polepším sa :)) Rozhodne však odporúčam prečítať si. I keď, ak máte slabý žalúdok, veľmi by som to nečítala, je to na vás.


3 komentáre:

  1. Maťa, ste vážne šikula! Ja som práve tam, kde ide pán Collins požiadať Elizabeth o ruku. Tento zombiežáner naozaj nie je moja šálka kávy, ale ako som Vám sľúbila, vydržím to do konca... A mám pre Vás tip - ak pravda nevadí, že tam ani raz nikto nikoho nezabije, aby mu vyjedol mozog... Ak si niekedy zatúžite oddýchnuť, zabaviť sa a mať aj vizuálny zážitok z nekonečného množstva farieb indickej kultúry, pozriete si bollywoodsku verziu klasickej Pýchy a predsudku Bride and Prejudice :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. naozaj mi nevadi, ked niekto niekoho nazabije, ani mu nezje mozog :) to s tym mozgom bola skor vynimka :) som rada, ze sa vam to pacilo :) film si mozno niekedy pozriem :)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. O této knížce už chvilku uvažuji. Moc se mi zalíbil ten nápad. Myslím si, že by se mi kniha mohla hodně líbit. A když si ji nekoupím, tak si ji aspoň někdy určitě přečtu.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.