pondelok 7. decembra 2015

Čo keby som zbohatol na hlúposti ľudí? | Čo keby?

Autor - Randall Munroe
Originálny názov - What if
Vydavateľstvo - Ikar
Rok vydania - 2015
Väzba - hardcover
Počet strán - 320
Hodnotenie na Goodreads - 4,14 /34 100

Anotácia
Tvorca populárneho webového komiksu xkcd Randall Munroe dáva v tejto knihe zábavné a poučné odpovede na dôležité otázky, ktoré vám azda nikdy nenapadlo položiť.
Webovú stránku xkcd.com týždeň čo týždeň navštívia milióny ľudí a čítajú kultový webový komiks Randalla Munroea. S nadšením sledujú jeho jednoduché schematické kresbičky z oblasti vedy, techniky, jazyka či lásky a rovnako obľubujú jeho výskumom podložené odpovede aj na tie najdivokejšie otázky.
Fanúšikovia xkcd kladú Munroeovi naozaj bizarné, ba až diabolské otázky.
- Čo keby ste sa pokúsili odraziť bejzbalovú loptu letiacu rýchlosťou rovnajúcou sa 90 percentám rýchlosti svetla?
- Akou rýchlosťou môžete počas jazdy vraziť do spomaľovacieho prahu a prežiť to?
- Ako dlho by ľudstvo prežilo, keby nastala robotická apokalypsa?
- Čo keby ste si zaplávali v bazéne s vyhoreným jadrovým palivom?

Pri hľadaní odpovedí Munroe s radosťou vykonáva počítačové simulácie, hrabe sa v haldách odtajených vojenských výskumných materiálov, rieši diferenciálne rovnice a konzultuje riešenia s obsluhou atómových reaktorov. Jeho odpovede sú umeleckými výtvormi, vyznačujú sa jasnosťou a ostrovtipom. Nezriedka predpovedajú úplnú záhubu ľudstva alebo aspoň pohromu kolosálnych rozmerov. Dokresľujú ich sympatické obrázky so signatúrou webových komiksov xkcd.
V knihe figurujú nové otázky, ktoré ešte nikdy neboli zodpovedané, spolu s aktualizovanými a rozšírenými verziami najobľúbenejších odpovedí zverejnenými na webovej stránke xkcd. Knihu Čo keby? si musia prečítať fanúšikovia xkcd a každý, kto rád dumá nad hypotetickými záhadami.*** 

Na túto knihu ma namotala ešte dávnejšie kamarátka a vôbec som netušila, že vyjde aj u nás. Vraj to je moc vtipné a zaujímavé, tak som bola som zvedavá. 

Kniha má podtitul Seriózne vedecké odpovede na absurdné hypotetické otázky. Nie vždy som si bola istá tou serióznosťou. Jop, ono zrejme sa naozaj držal toho, ako by to naozaj v danej situácii bolo (hoci by tam mohol písať aj kraviny a nevidela by som tam rozdiel), ale zvyčajne to bolo napísané veľmi vtipne. 
Prírodovedné predmety mi nikdy nešli a aj napriek tomu, že autor sa snažil písať to laicky a jednoducho, aby som to pochopila napríklad aj ja, nie vždy mu to vyšlo. Ale úspech je, že mu vyšlo aspoň čosi, tak sa nesťažujem.

 Zberateľstvo je nesporne zábava, ale ak ide o chemické prvky, určite nie je žiadúce zbierať ich všetky!

Niektoré otázky boli skutočne veľmi absurdné. Napríklad Zmenil by mesiac svoje zafarbenie, keby naň všetci ľudia na zemi v ten istý okamih namierili laserovým ukazovátkom. Človeka až prekvapuje, čo všetko dokáže niekto vymyslieť (viď obrázok). Neraz som vyprskla od smiechu.
Bolo fascinujúce, ako išiel autor častokrát až do hĺbky. Zväčša pri tých najabsurdnejších otázkach. Ako pri otázke, čo by sa stalo, keby všetci ľudia z celej planéty stojaci pri sebe naraz vyskočili a dopadli na zem. Autor strčil celé ľudstvo na Rhode Island, všetci by si pripadali ako idioti a po celom Rhode Islande by boli masové hroby kvôli nedostatku vody, jedla a slabej dopravy.

Je nebezpečné padať z veľkých výšok. (treba dodať)

Autor kreslí komiksy. A v tejto knihe nájdete rôzne obrázky, ktoré odpovede dopĺňali, či celkovo tvorili. Boli jednoduché, príjemné a naozaj výstižne. Bez nich by to skrátka nebolo ono.
Takisto skvelým obzvláštnením boli poznámky pod textom, ktoré obsahovali to, čo by sa do textu nehodilo, ale boli neraz tým najvtipnejším.
Aby som to zhrnula, táto kniha naozaj za vašu pozornosť stojí, veľmi som sa na nej pobavila. Autor má perfektný zmysel pre humor a tým je táto kniha výnimočná, nakoľko je vlastne odborná. Radosť mi spravili aj referencie na Pána prsteňov, Malého princa, Thora a iných...
Každopádne kniha nebola dokonalá, ale určite ju odporúčam.


Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Vy si ju môžete objednať TU.

2 komentáre:

  1. Pekná recenzia :-) Keď budem najbližšie v kníhkupectve tak si túto knižku určite obzriem. Dobre som sa zasmiala na ilustrácií o Thorovi :-D

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.