streda 20. mája 2015

Gaiin štít (Kevin Hearne)

Séria - Kroniky železného druida
Vydavateľstvo - Laser-books
Rok vydania - 2015
Väzba - paperback
Počet strán - 264

Anotácia
Poslední druid, odvěký obránce země, to nikdy neměl lehké, spolu se svým věrným psem Oberonem se už mnohokrát střetl s celou řadou tvorů a bohů, které nijak zvlášť netrápilo, že by se měli objevovat pouze v mýtech.
Čarodějnice, které si chtějí podrobit elementála. Krokodýlí kněz a kočičí bohyně. Gnómové a koboldi rozpoutávající peklo před nákupním střediskem. Těm všem, a mnohým dalším, bude Atticus O'Sullivan čelit v jedinečné sbírce povídek a novel ze světa Kronik železného druida.
Dramatické příběhy plné humoru a magie tvoří nedílnou součást Atticových životních osudů. Nyní se v celosvětové premiéře vůbec poprvé objevují v souborném knižním vydání, které sám autor doplnil předmluvou a poznámkami k vnitřní chronologii série.

 ***
Nie je žiadnym tajomstvom, že sériu Kroniky železného druida zbožňujem a odporúčam všade, kde sa dá. Lebo Atticus. Lebo Oberon. Lebo bohovia. Lebo Hearne.  Čítala som všetky štyri diely, ktoré u nás zatiaľ vyšli a rozhodne som si nemohla nechať ujsť tieto poviedky. Lebo Atticus. Lebo Oberon. Lebo... no, chápete. 

,,No, teď už jich po nás jde tolik, že má útěk smysl, to je dobře."
,,Všechny nás chtějí zabít, Oberone! Jak to může být dobře?
,,Snažím sa na to dívat pozitívne."

Atticus je jednou z najlepších mužských postáv ever. Oberonovi sa však nevyrovná. Popravde, jemu sa nevyrovná nikto. Je to ten najúžasnejší pes, akého si len viete predstaviť. Vynásobte slaninou. Alebo minimálne piatimi. 
Mojimi obľúbenými scénami sú však rozhovory medzi nimi dvoma. Nebudem preháňať keď poviem, že sú vážne geniálne a nesmierne vtipné. Keby sa celá séria skladala len z nich, takže to vôbec neprekáža.
Granuaile mi nikdy neprirástla tak k srdcu. Pravdepodobne to bude tým, že je v tieni tých dvoch.

,,Jo! Jeden pes versus tisíce koček, a pes vyhral!"
,,A co druid?"
,,Ticho. Narušuješ mi můj narcisizmus."

Táto kniha obsahuje sedem poviedok. Druhá a šiesta mi prišli také slabšie. Tretia a piata boli absolútne geniálne a neviem sa rozhodnúť, ktorá sa mi páčila viac. Zvyšné tri boli naozaj moc fajn. A až na piatu poviedku, ktorá je takým prequelom k piatemu dielu (ktorého sa v preklade dočkáme zas bohviekedy) poviedky nenadväzujú na deja v pohode ich môžete čítať aj v prípade, že ste sa ešte nedostali k samotnej sérii. Nájdete tu egyptskú, severskú mytológiu, čarodejnice, démonov, ghulov, Svätý grál, nekromantov, starú známu Morrigan, geniálneho psa, druida... To je úžasná kombinácia, nie?
Autorov štýl mám veľmi rada. Číta sa mi trocha pomalšie, ale je brilantný a naozaj vtipný, takže sa absolútne nesťažujem. Veľmi sa teším na ďalšie pokračovania a túto knihu vám jednoznačne odporúčam. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.