streda 26. augusta 2015

Psychopatická "bohyňa" a prihorený kŕdeľ sú späť! A naposledy... (Vykúpená)

Autor - P.C.Cast & Kristin Cast
Originálny názov - Redeemed
Séria - Škola noci
Diel - 12/12
Vydavateľstvo - Ikar
Rok vydania - 2015
Väzba - hardcover
Počet strán - 312

Anotácia
Vykúpená je dvanástou, záverečnou časťou série Škola noci. 
Zoey Redbirdová sa ocitla v ťažkej situácii. Jasnovidecký kameň dala Afrodite, vzdala sa tulskej polícii a rozhodla sa bez priateľov a mentorov čeliť zaslúženému trestu, aj keď to bude znamenať, že jej telo odmietne Superzmenu a hrozí jej smrť. Len láska tých najbližších ju môže zachrániť pred temnotou v duši, lenže z tieňov sa vynorilo zlo také mocné ako ešte nikdy. 
Neferet napokon odhalila smrteľníkom svoju pravú tvár. Vyhlásila sa za bohyňu Temnoty a ako stelesnené zlo sa chystá zotročiť obyvateľov Tulsy. Upíri z tulskej Školy noci sa spojili s políciou a na obranu dávajú dohromady všetky prostriedky, ktoré majú. No vedia, že ani jediný upír nie je taký silný, aby ju porazil – pokiaľ by ten upír nebol schopný využiť silu živlov a zároveň ovládal starú mágiu. Iba Zoey zdedila takú moc, lenže tá práve znáša trest za použitie starej mágie a nemôže pomôcť. 
Rozpúta sa impozantný boj Svetla proti Temnote, ktorý rozhodne, kto bude zachránený a kto navždy stratený.

***

Napriek všetkým negatívnym reakciam na túto sériu mi už dávno prirástla k srdcu. Dostala som sa k nej už pred mnohými rokmi a odvtedy ma držala. Jasné, dala sa o pár dielov skrátiť. Ale aj tak som si ju užívala a tešila sa vždy na ďalší diel. A zrazu posledný. Veľmi som sa naň tešila. Ale bolo mi aj ľúto, že je už koniec. 

Svojim spôsobom som si už dávno obľúbila všetky postavy. Mnohí nadávajú na Zoey, ale ja som nikdy s ňou nemala nejaký problém. Je celkom šikovná a dokonca vie byť aj chytrá. Nehovorím, že sa niekedy nespráva poriadne hlúpo, ale to každý, nie? A už dávno nemá ani ten svoj hárem, len Starka. 
Starka mám tiež veľmi rada, takisto vlastne celý prihorený kŕdeľ. Afroditine skvelé hlášky. Plus Auroxa, Rephaima a samozrejme Kalonu. Och, Kalona. To je postava, ktorá prešla obrovským vývojom a pritom som ho mala veľmi rada vo všetkých fázach. 
No a Neferet. Joj, Tá bola u mňa celú sériu ako na horskej dráhe. Občas som ju mala rada (lebo vždy sa dá oceniť skvelo napísaný zaporák, čo ona nepochybne je), ale často mi proste liezla na nervy. Chápete, vyhlásiť sa za hrdinu môže predsa každý. Aj ja. (Nie som síce nesmrteľná, ale to je detail, že.)

,,Mne sa zdá, že sa vám naozaj darí robiť pokánie. Zachránili ste svoju veľkňažku, skupinku upírov a mláďat, detektíva a mňa. Aj sa vám podarí zastaviť Neferet, začnem vás volať Superman."
Kalonove pery sa zvlnili v úsmeve. ,,Ak uvidíte Nyx, ocenil by som, keby ste jej to povedali." 

Táto séria je taká moja guilty pleasure, takže je jasné, že ju nebudem hodnotiť tak úplne objektívne. S touto sériou som strávila krásne roky a som naozaj rada, že som ju čítala.  Autorky vymysleli skvelý svet, ktorého by som bola veľmi rada súčasťou. 
Ale som rada, že je koniec. Bude mi síce chýbať, ale dvanásť dielov je proste veľa. Hlavne keď sa to dalo pokojne skrátiť. Pamätám si, že už jedenástka ma bavila menej, ale spoliehala som sa na epické finále. Občas som sa nudila, málo akcie bolo. Sem-tam sa tam nejaká objavila... na chvíľku a potom zas nič. Chcelo jej oveľa viac. A tak necelých sto strán pred koncom mi zabili jednu z mojich najobľúbenejších postáv (no dobre, ja som ich mala väčšinu rada, takže by som niesla ťažko smrť kohokoľvek skoro.), tak som mala chvíľku depku. Ale nakoniec tá postava mala po smrti happyend, tak som bola spokojná. 
Áno, čakala som od tejto knihy viac. Jednoznačne. Viac epický koniec. Ale s tým koncom som  v konečnom dôsledku celkom spokojná, no. Mohlo to byť horšie. Aj lepšie. 


Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Vy si ju môžete objednať TU.

Kam ďalej?

2 komentáre:

  1. Já si tuhle sérii vůbec nedokázala oblíbit. Zvládla jsem tehdy asi pět dílů, a i když musím uznat, že ze začátku mě to docela bavilo, později se nadšení začalo vytrácet. Dalším dílům jsem šanci nedala a teď už si ani nevybavím, co se ve kterém dělo. Každopádně něco na té sérii asi bude, znám totiž víc lidí, kterým se líbí a vytrvale si pořizovali každý nový díl.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám za každý komentár :)

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.